Blog

 1. Tabuľka indexu telesnej hmotnosti (BMI)

   

  BMI Kategória Riziko
  pod 18,5 Podváha stredné až vysoké
  18,5 - 24,9 Normálna hmotnosť nízke
  25,0 - 29,9 Nadváha zvýšené
  30,0 - 34,9 Obezita 1. stupňa stredné
  35-39,9 Obezita 2. stupňa vysoké

  BMI je skratka výrazu Body Mass Index - Index telesnej hmotnosti. Tento index (tiež navývaný aj Queteletov index) je jedným z najpoužívanejších ukazovateľov pri meraní obezity. Jednoduchým výpočtom teda môžete zistiť v akej kategórii sa nachádzate a akému vysokému zdravotnému riziku sa vďaka svojej váhe vystavujete.

  Čítaj viac »
 2. Ako najlepšie spaľovať tuky?

   

  Aby kilogramy išli dole, je potrebné vydať viac energie ako jej prijmeme. Najdôležitejším spôsobom ako to dosiahnuť, je zvýšenie energetického výdaju pohybom.
  Priemerný človek má zásoby energie z cukrov (glykogén vo svaloch a pečeni) približne 2000 kcal a z tukov sú to rádovo desaťtisíce (70kg človek s 12% tuku má zásobu cca 78 000 kcal).
  Na prvý pohľad je jasné, že je dôležité vedieť využívať práve zásoby tukov, lebo tých máme nepomerne viac ako z cukrov.

  Ako naučiť telo spaľovať tuky?

  Stačí keď dodržíte tieto zásady:

  1. udržujte správnu intenzitu výkonu
  2. znížte príjem sacharidov
  3. energiu čerpajte z bielkovín a zdravých tukov, napríklad z orechov.
  Čítaj viac »
 3. Bojíte sa, že z orechov priberiete? Nemusíte. Z orechov sa nepriberá.

   

  Žiaľ, mnoho ľudí žije dodnes v domnienke, že konzumácia tukov súvisí s nadváhou a snažia sa tukom vyhýbať. No tuk nie je žiaden strašiak.

  Výskumy publikované v prestížnom časopise „OBESITY“, ukázali, že ani častá konzumácia orechov sa nespája s narastaním telesnej hmotnosti a nezvyšuje výskyt nadváhy a obezity. Napriek tomu sa však odporúča konzumovať primeranú a striedmu dávku orechov, a rovnako ako u iných zdravých potravín sa apeluje na pestrú vyváženosť."

  Čítaj viac »
 4. Hrsť orechov denne odporúča Louise Parker, fitness trénerka Kate Middleton

   

  Hrsť orechov denne odporúča Louise Parker fitness trénerka Kate Middleton


  Za tajomstvom pevnej postavy Kate Middleton stojí pravdepodobne aj pravidelná návšteva fitness trénerky Louise Parker. Vďaka jej odporúčaniam dokáže skĺbiť správne stravovanie a dostatok pohybu. Luise Parker odporúča dodržiavať 10 základných zásad na udržanie zdravej hmotnosti a životnej energie.

  Nás zaujala hneď druhá zásada: Jedzte tri jedlá denne a medzitým maximálne 2-krát niečo malé. Napríklad hrsť orechov.

  Čítaj viac »
 5. Orechy sú spájané so zdravším a dlhším životom.

   

  Harvard Health Publishing. Trusted advice for healthier life.

  Väčšina ľudí si myslí, že orechy sú len pochutina k alkoholickým nápojom alebo na lúskanie na Vianoce. Orechy sú však omnoho viac. Potvrdzuje to aj článok na blogu Harvard Health Publishing. Trusted advice for healthier life. Zistili, že ľudia, ktorí každý deň konzumovali za hrsť orechov, žili dlhšie a mali zdravší život ako ľudia, ktorí nejedli orechy.

  Čítaj viac »
 6. Prečo jesť orechy každý deň?  Prečo jesť orechy každý deň? Dr. Igor Bukovský

  Našli sme veľmi zaujímavé video a chceme sa s Vami podeliť.

  Tušili ste, aké sú orechy prospešné pre ľudské zdravie?! Tušíte, koľko výskumu na túto tému už existuje? Dr. Igor Bukovský vás prevedie zdravotnými benefitmi, ktoré poskytujú vlašské orechy, mandle, lieskovce, brazílske (para) orechy, kešu orechy, pistácie, ba aj arašidy (botanicky sú to strukoviny, nie orechy, ako všetci vieme).

  Čítaj viac »
Copyright © 2020 Vetter Slovakia, s.r.o. All rights reserved. Graphic design: CODES CREATIVE, Ltd. Powered by: OPTIMAT.SK, Ltd.